Ile pali Łada Niva?

Panie, to pewnie pali jak smok! – czy to prawda? Sprawdźmy.

Ile pali Niva?

Statystyki odnośnie spalania prowadzę od samego początku, czyli od nowości. Jak to robię? Za każdym razem wlewam benzyny 95 do pełna i sprawdzam na liczniku ile przejechałem kilometrów od ostatniego tankowania.

Po zrobieniu 10 000 km w różnym terenie, warunkach, krajach i na przestrzeni całego roku kalendarzowego średnie spalanie wyniosło:

9.69 l/100 km

Czy to dużo, czy mało? Moim zdaniem w porządku.

Co wpływa na spalanie i jak to się ma do Niwy?

Niva ma stały napęd 4×4, co oczywiście wpływa na większe spalanie. W zamian dostajemy lepszą przyczepność, a więc większy komfort prowadzenia (nie tylko w terenie).

Oczywiście jednym z najważniejszych aspektów wpływających na spalanie jest styl jazdy. Cóż, Niwą nie pojedziemy ani 200 km/h, ani nie rozpędzimy się do setki w 10 sekund. Zazwyczaj prowadzę auto spokojnie, sporo hamuję silnikiem. Na drogach, gdzie nie pojedzie się więcej jak 90 km/h nie zauważyłem różnicy, by Niwa jakoś „odstawała” od innych samochodów. Optimum dla benzyniaków jest utrzymywanie ok. 2,5 – 3 tys. obrotów na minutę. Na piątym biegu, przy 2.5 tys. obrotów, Niwa pędzi ~85 km/h.

Kolejna sprawa mająca wpływ na spalanie to ciśnienie w oponach. Tutaj staram się utrzymywać to zalecane przez producenta, czyli 2,1 (przód) i 1,9 bara (tył). Jeszcze nie zdarzyło mi się specjalnie spuszczać powietrza w celu pokonania wyjątkowo ciężkiego terenu w postaci błota, piasku itp.

Końcowy wynik może być trochę zaburzony przez moje nierzadko długie utrzymywanie auta na chodzie na postoju zimą. Wiadomo, wówczas nie pokonuje się drogi, ciężko więc dokładnie zmierzyć dokładną ilość spalonej benzyny. Zakładając 1 l/h i ilość takich sytuacji, realna finalna wartość spalania wyniosłaby nieznacznie mniej, bo ~9.59 l/100 km.

Wszem wobec wiadomo, że w Niwie zbędnych bajerów nie ma. Zaoszczędzamy więc benzynę, jaką zazwyczaj zużywa się na klimatyzację, podgrzewanie foteli itp.

Inne wartości spalania
  • najmniejsze spalanie (~8,15 l/100 km) udaje się osiągać w dłuższej trasie
  • spalanie w mieście (Kraków) to ~10.50 l/100 km
  • w cięższym terenie osiągałem wartości ~11.50 l/100 km
Podsumowanie

Czy Niva pali więc jak smok? Moim zdaniem nie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *